Sunday, 19 January 2020
يكشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۸
 

فراخوان شركت در جلسات هم انديشي علمي و پژوهشي حقوق بشر / اخبار سازمان هاي غيردولتي ايران

بدينوسيله به اطلاع مي رساند:
در ادامه برگزاري سلسله جلسات هم انديشي علمي و پژوهشي كميسيون حقوق بشر اسلامي ايران در نيمه دوم سال 84، سومين نشست مربوطه كه به مباحث داراي اولويت علمي كاربردي بين المللي مربوط مي شود، تحت عنوان “نقش ديوان كيفري بين المللي در روند پيشبرد حقوق بشر در سراسر جهان ” خواهد بود و همانند جلسات مهر ماه عموم محققين، اساتيد، دانشجويان و نمايندگان دستگاههاي ذيربط علاقمند به موضوع مي توانند در جلسه شركت نمايند. محورهاي سخنراني هاي تخصصي نشست مزبور به شرح زير مي باشند.

عنوان:
نقش ديوان كيفري بين المللي (ICC) در روند پيشبرد حقوق بشر در سراسر جهان

سخنرانان و عناوين:
- جناب آقاي دكتر بيگ زاده استاد حقوق بين الملل
1- صلاحيت هاي ديوان كيفري بين المللي در جهت پيشبرد حقوق بشر.
- جناب آقاي دكتر باوند استاد حقوق بين الملل
2- قابليتهاي ديوان كيفري بين المللي در جهت توسعه روند هنجارسازي قواعد جديد بين المللي در زمينه حقوق بشر.
- گزارش چند سازمان بين المللي فعال در زمينه ديوان كيفري بين المللي ارائه شده به هم انديشي حاضر.
3- نقش نهادهاي مدني در قبال ديوان كيفري بين المللي،‌ (قبل از شكل گيري ICC و بعد از آن).
- نمايندگاني از دستگاههاي رسمي ذيربط كشور
4- نقد و بررسي موضع ايران در قبال ديوان كيفري بين الملل با نگرش حقوق بشري.
شايان ذكر است در نشست هاي هم انديشي علمي و پژوهشي كميسيون پس از ارائه سخنراني هاي علمي قريب به 90 دقيقه به بحث و بررسي جمعي و پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

زمان: ساعت 15 الي 30/18 شنبه 7/8/84
مكان: سيدخندان – ابتداي خيابان سهروردي شمالي – كوچه قرقاول – پلاك 6. تلفن: 4-88529742 . فاكس: 88768807

روابط عمومي كميسيون حقوق بشر اسلامي


پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 11:41 توسط سعيد نوري نشاط


دوشنبه، 2 آبان، 1384در خواست توجه جدی ایران به اهمیت شرکت فعال در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی
همه علاقه مندان به آینده ایران

اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی کمتر از یک ماه دیگر در تونس برگزار می شود و کشور ایران در هیچ یک از بخش های دولتی, خصوصی و جامعه مدنی برنامه و راهکاری برای شرکت در اجلاس ندارد.اهمیت این اجلاس بین المللی برای همه کشورها ثابت شده است و به همین دلیل در روزهای 16 تا 18 نوامبر بیش از 50 رییس جمهور,20 سازمان بین المللی, 250 شرکت فناوری اطلاعات و نزدیک به 10 هزار نفر از کارشناسان از سراسر دنیا در تونس گرد هم می آیند تا توافقات نهایی که حاصل 2 سال کار و تلاش بین المللی بوده است را مورد تایید قرار دهند. عدم شرکت در این اجلاس میدان را بیش از هر کس برای آمریکا و برنامه های محدود کننده اش نسبت به ایران باز می کند.
درخواست امضا کنندگان این اعتراض توجه جدی دولت ایران به اهمیت شرکت و حضور فعال در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی است. فرنود حسنی
http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=741e5402-079a-40fe-8346-613cc2b56b1a


پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 11:38 توسط سعيد نوري نشاط


دوشنبه، 2 آبان، 1384با سلام

احتراماً به استحضار مي رساند، شوراي هماهنگي امور بحران شهاب و موسسه همياران غدا در نظر دارند يک دوره آموزش مديريت بحران ( مردم – محور ) را با همکاري سازمان Disaster Mitigation Institute در شهر احمد آباد هندوستان برگزار نمايد. خواهشمند است با توجه به شرايط زير يک نفر نماينده از سازمان استان خود را جهت شرکت در دوره مربوطه معرفي فرمائيد.

لازم به ذکر است که موسسه فوق هزينه آموزشي دوره را متقبل شده است. ساير هزينه ها شامل : بليط هواپيما، اقامت ( هتل، صبحانه، ناهار، شام ) به مبلغ 1500،000 تومان است که حدود 50% آن به عهده شرکت کنندگان است.

ضوابط مربوط به شرکت در دوره آموزشي در فرم درخواستي پيوست قيد شده است. که داوطلب پس از تکميل آن بايد تا پايان وقت اداري روز شنبه 30 مهرماه به شماره فکس 88827035 – 021 کانون توسعه فرهنگي کودکان ارسال کند.

کميته آموزشي پس از بررسي فرم ها و انتخاب واجدين شرايط نتيجه را به آگاهي داوطلبان خواهد رساند. داوطلبان پس از دريافت نتيجه موظف هستند هرچه سريع تر مبلغ سهم خود را نقداً جهت خريد بليط و پرداخت ساير هزينه ها به کميته آموزشي ارسال فرمائيد.

کميته آموزشي شهاب – منير همايوني

نکته : براي دريافت فرم درخواست شرکت در دوره با شبکه سازمان هاي غيردولتي محيط زيست و توسعه پايدار منطقه تهران تماس حاصل فرمائيد.

تلفن : 66703496 ، 66742863

حميده توسلي
دبير شبكه سازمان هاي غير دولتي محيط زيست و توسعه پايدار منطقه تهران


پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 11:33 توسط سعيد نوري نشاط


دوشنبه، 25 مهر، 1384اینترنت و غیردولتی ها

سعید نوری نشاط

neshat_ngo@yahoo.com

اخبار زیر توسط افراد و گروه های مختلف به گروه خبری سازمان های غیردولتی جهت معرفی ارسال شده است.

سایت زندگی مثبت را با یک نگاه مثبت به آینده بنگریم

این سایت فارسی در خصوص بیماری اچ آی وی / ایدز ساخته شده است. این سایت را به لینک های خود اضافه کنید.

http://zendegimosbat.org

خانه تشکل های استان تهران

خانه تشکل های استان تهران یک سایت راه اندازی کرده است که نشانی آن به شرح زیر است. آخرین تحول در باره انتخابات این خانه بوده است که نتایج آن را می توانید در سایت آن بخوانید:

http://www.tngo.ir

یک سایت جدید به نام شبکه سازمان های غیردولتی

سایتی هم به نشانی زیر به تازگی راه اندازی شده است که می گوید شبکه سازمان های غیردولتی است اما توضیحی نداده است که چگونه این شبکه تشکیل شده است. ظاهرا در مراحل آزمایشی است. امید است که بتواند پوشش خوبی به اخبار و اطلاعات سازمان های غیردولتی بدهد.

http://www.inngos.ir

سایت شبکه سازمان های غیردولتی و محیط زیست استان تهران

این سایت هم هر روز اخبار زیست محیطی و نیز اخبار مربوط به فعالیت های تشکل های غیردولتی زیست محیطی را منتشر می کند. دیدن هفته ای یک بار آن برای اطلاع از مسائل زیست محیطی ضرورت دارد.

http://www.tehrannetwork.org

علیه بازی ضد ایران امضاء کنیم

یک پست الکترونی دریافت کردم که خبر از تهیه یک بازی امریکایی علیه ایران می داد. نشانی اینترنتی آن به صورت زیر است. فرستنده درخواست کرده است که به جمع امضاء کنندگان علیه این بازی بپیوندیم. نشانی آن چنین است:

http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=b17bf44e-292e-40ed-9967-d151a2c093fb

خبر مفصل آن در سایت بازتاب هم آمده است:

http://baztab.com/news/29837.php

ماجرای سید سیوند

همچنان موضوع سد سیوند در زمره اخباری است که ارسال می شود. یک وب سایت توسط کمیته بین المللی برای نجات آثار باستانی دشت پاسارگارد و ویژه موضوع این سد ساخته شده است. بد نیست که سری هم به این سایت بزنید و آخرین تحولات در خصوص سد سیوند مطلع شوید:

http://www.savepasargad.com

سایت ضد زلزله خانه شهروندان جوان

خانه شهروندان جوان یک وب لاگ برای موضوع زلزله راه اندازی کرده است.

http://antizelzeleh.persianblog.com

موسسه گفتگوی ادیان

سایت اختصاصی این موسسه روزآمد شده است و دارای اخبار واطلاعات بسیاری در باره ادیان مختلف می باشد.

http://www.iid.org.ir/

یونیسف هم سایت خود را فارسی کرد

آخرین خبر هم اینکه یونیسف هم سایت خود را فارسی کرد. خبر ان را به طور مجزا به گروه ارسال کردم. اما گفتم که خوب است در این مجموعه هم وارد شود. نشانی آن به این صورت است:

http://www.unicef.org/iran/fa/

-----

دو نکته را فراموش نکنید:

امید است که مجموعه فوق مفید واقع شود. طبیعی است که گروه خبری سازمان های غیردولتی هیچ مسئولیتی را در قبال محتوای این سایت ها نمی پذیرد.

اگر مایلید که سایت شما در این بخش معرفی شود، حتما آن را برایم ایمیل کنید تا در یک فرصت بعدی، آن را به اعضای گروه معرفی کنم.


پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 8:38 توسط سعيد نوري نشاط


چهارشنبه، 13 مهر، 1384معرفی برخی از نشریات سازمان های غیردولتی (مهر 1384)

تهیه و تنظیم : سعید نوری نشاط (neshat_ngo@yahoo.com)

جلد هشتم آوا، ویژه تشکل های داوطلبانه و سازمان های غیردولتی زنان منتشر شد

جلد هشتم آوا به همت اشرف گرامی زادگان و با حمایت مرکز امور مشارکت زنان و همکاری گروهی از تشکل های غیردولتی منتشر شد.

- سرمقاله این شماره از آوا به موضوع برنامه سوم توسعه می پردازد. زارعی، کارشناس سازمان های غیردولتی در این سرمقاله چنین می نویسد: خودگردانی سازمان های غیردولتی از نظر مالی، نیروی انسانی و برنامه ریزی و ایجاد ائتلاف گسترده و به هم پیوسته ای از ظرفیت های سازمان های غیردولتی در درون یک شبکه به نحوی که توانایی در بر گرفتن تمامی سازمان های غیردولتی زنان را داشته باشد اقدام چشمگیری در جهت دست یابی و حفظ استقلال و توانایی چانه زنی، نقد و تعامل با دولت است.

- "سازمان های غیردولتی زیست محیطی" عنوان مقاله بعدی است که به قلم دکتر عبدالعلی قوام، استاد علوم سیاسی دانشگاه شیهد بهشتی نگاشته شده است.

- نقش تعاونی های روستایی زنان در حفاظت از آبخیزها و محیط زیست، عنوان مقاله ای است که به قلم لی لا توحید نگاشته شده است. در بخشی از این مقاله آمده است که شرکت های تعاون روستایی زنان طی یک دهه فعالیت بی وقفه در زمینه های گوناگون فرهنگی اجتماعی و اقتصادی اگرچه توانستند در ارتباط با نقش تولیدگری زنان روستایی قدم های مثبت و موثری بردارند اما با شواهد و مدارک موجود در بررسی های به عمل آمده، نتوانستند در زمینه مشارکت، تصمیم گیری و برنامه ریزی و در نهایت اجرای پروژه ها در روستا در قالب تشکلی مستقل از بخش دولتی که با حمایت زنان روستایی شکل گرفته باشد، اقدام مثبتی انجام دهند که همین امر موجب دلسردی و یا تضعیف شرکت ها و بعضا انحلال آنان گردیده. این زنان که توانمندی های بالقوه زیادی داشته به علت سردرگمی و موانع اجتماعی و بوروکراسی دولتی بیش ترین انرژی خود را صرف غلبه بر موانع نموده و همین امر باعث گردید تا نتوانند بر بازار دست یافته و تنها در منطقه محدودی به فعالیت بسنده نمایند. این قشر مولد جامعه که بسیار تشنه دانستی هستند از یکدیگر بی اطلاع بوده و به الگوبرداری بدون بینش پرداخته اند. با تشکیل چندین نشست مشورتی با تعدادی از مدیران عامل شرکت های تعاون روستایی زنان از مناطق مختلف کشور ابن نتیجه حاصل شد که اگر تعاونی ها در قالب تشکلی مستقل گرد هم آیند، می توانند اقدامات موثری انجام دهند و این هسته های روستایی با بهره گیری از تشکل فراگیری به نام شبکه ارتباطی سازمان یافته را در جهت افزایش کنترل منابع و توسعه وضعیت اجتماعی و بهداشت و سلامت روستاییان تشکیل داده اند. شبکه ارتباطی تعاونی های روستایی زنان در 23 بهمن 1380 تشکیل شد.

- گزارشی از برگزاری کنگره سراسری پژوهش مشارکتی مبتنی بر جامعه مطلب بعدی نشریه آوا است. این کنگره از 14 الی 16 تیرماه 1384 در مجتمع فرهنگی توریستی کوثر اردبیل برگزار گردید. این برنامه توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اردبیل و سازمان های غیردولتی جمعیت جوانان فرهیخته با مشارکت و همکاری شهرداری منطقه 17 تهران، شورای شهر و شهرداری اردبیل، موسسه همیاران غدا و شورای سیاست گذاری سلامت صدا و سیما، خانه صنعت و معدن استان اردبیل و کنفدراسیون صنعت ایران برگزار گردید. در این گزارش، راه کارهای تصویب شده توسط کنگره جهت استمرار پژوهش مشارکتی مبتنی بر جامعه درج شده است.

- مقاله بعدی مطلبی است به قلم سعید نوری نشاط در خصوص تشکل های غیردولتی و برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است.

- جایگاه سازمان های غیردولتی در نظام اجتماعی عنوان مقاله بعدی است که توسط سهیلا طهماسبی فر به رشته تحریر در آمده است.

- مطلب بعدی مصاحبه ای با خانم عصمت شیخ مومنی، یکی از زنان فعال که د رحال حاضر رئیس موسسه خیریه ریحانه النبی (س) هستند که یکی از مرکز توانمندسازی و کارآفرینی بیماران کلیوی و سرطانی و زنان سرپرست خانوار در ایران است. وی سی سال از بهترین سال های عمر خود را وقف کمک به نیازمندان نموده است.

- در بخش معرفی سازمان های غیردولتی زنان، انجمن های زیر معرفی شده اند: بنیاد خیریه فیروزنیا، موسسه به آفرین فردا، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، انجمن زنان ایرانی طرفدار توسعه پایدار محیط زیست، کانون مذهبی فرهنگی هنری نرجس خاتون یاسوج، انجمن بانوان خیر و نیکوکار شهرستان نکا، انجمن خیریه بانوان نیکوکار کوثر بوکان، انجمن بانوان محقق امین آران و بیدگل، انجمن نورا ارومیه، انجمن خبرنگاری دختران جوان ارم، موسسه خیریه مشیز کرمان، موسسه خیریه بانوان هریس، بنیاد و حوزه علمیه حضرت خدیجه (س)، انجمن حمایت از خوداشتغالی زنان خوی و حومه، و انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی ارومیه.

- در بخش معرفی سازمان های غیردولتی خارجی، سه عنوان به چشم می خورد: مجمع بین المللی زنان عرب، شبکه سازمان های غیردولتی فلسطین، و گروه های بین المللی صلح.

- مطالب دیگر این شماره از آوا به این ترتیب است: کسب مقام مشورتی سازمان ملل متحد توسط سازمان های غیردولتی؛ گزارش برگزار ی همایش کارآفرینی زنان و چالش های پیش رو؛ موسسه مادران امروز و روز جهانی خانواده؛ گزارش طرح بررسی میزان تاثیر بر آگاهی، نگرش و عملکرد همسران معتادان در حال بازتوانی شهر یزد؛ گزارشی از کارگاه سه روزه مدیریت مشارکتی؛ گزارش عملکرد جمعیت حفظ و احیاء محیط کوهستان (پراو)؛ گزارش موسسه حمایت از بیماران آرپی؛ انتشار گزارش عملکرد یک ساله راه سبز؛ همایش معیارهای انتخاب همسر در اصفهان؛ بازدید تشکل های غیردولتی شهرستان ازنا از واحدهای تولیدی زاگرس الیگودرز؛ برگزاری روز جهانی منع خشونت علیه زنان توسط موسسه فرهنگی ورزشی هه وراز عضو شبکه جنسیت در کردستان؛ برگزاری کارگاه های آموزشی در هشتپر در خصو ص روش های مقابله با استرس های زندگی، نقش زنان در امنیت عذایی و برگزاری همایش زن در آینه ی قوم تالش؛ خانه ای برای شکست دنیای سکوت ناشنوایان؛ فعالیت های اجرایی احیاء ارزش ها و عملکرد خط احیاء؛ جشن بازی های سنتی توسط موسسه مادران امروز؛ برگزاری نشست مهارت های دست یابی به سلامت زنان و کودکان؛ انتشار گزارش عملکرد موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و گزارشی به یاد بم.

شماره 9 آوای حیات – فصلنامه تحصصی حیات وحش منتشر شد.

شماره 9 آوای حیات – نشریه تخصصی حیات وحش، فصلنامه انجمن دوستداران حیات وحش ایران با سردبیری محمد سعید پذیرنده و مدیر مسئولی سید علیرضا همراهیان در همدان منتشر شد. در این شماره مطالبی در باره سنجاب ها، حیات وحش، پرندگان شکاری، گورکن ها و ... آمده است. در مطلب سرآغاز این نشریه آمده است که : "جنگل ها در آتش می سوند و ما نظاره گریم، جانوران می میرند و ما نظاره گریم، گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری منقرض می شوند و ما نظاره گریم، جنگل ها آرام و با شتاب از میان می روند و ما نظاره گریم، ببر مازندران رفت و ما نظاره گریم، یوز ایرانی و گوزن زرد و میش مرغ و ... خواهند رفت و ما نظاره گریم، این نظاره تا کی ادامه خواهد یافت؟ آیا پاسخی داریم برای این سئوال که سال هاست بی جواب مانده و کسی را توان پاسخگویی نیست؟ روزگاری خواهد رسید که ما تاوان این نظاره گری را خواهیم داد مگر آنکه تا دیر نشده نظاره گری را کنار بگذاریم!!!

برای اطلاع بیشتر در باره این نشریه یا دریافت نسخه ای از آن به سایت زیر مراجعه کنید (http://www.hayate-vahsh.inf) و یا درخواستی را به پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: hayatevahsh@yahoo.com با با صندوق پستی زیر تماس حاصل نمایید: همدان صندوق پستی 1379.

شماره 42 فریاد زمین منتشر شد

شماره 42 فریاد زمین – فصلنامه خبری – کاربردی جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست (بهار و تابستان 1384) به سردبیری خانم مه لقا ملاح منتشر شد. موضوعات این شماره عناوین زیر را شامل می شود:

- نامه ای به رئیس جمهور جدید

- گزیده ای از کتاب پلان ب – لستر براون

- مصاحبه با دکتر مجدالدین – دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با آینده ای ناروشن

- اخبار و فعالیت های شهرستان ها

- گزارشی از فعالیت های جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در سال 1383

- استراتژی سال 1384 جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست

- آشوراده جزیره ای با آینده ای آشفته

- گزارشی از کنفرانس بین المللی محیط زیست، صلح و گفت و گوی تمدن ها

- گزارشی از برنامه محیط زیست دریای خزر

- گزارشی از جلسه مقدماتی اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی

- ده راه حل ساده برای حفظ محیط زیست

- داستان: گفت و گوی درخت با آدم – به قلم حسین ابوالحسنی

- توسعه طالقان، فرصت یا تهدید

- پروتکل کیوتو و ضرورت الحاق کشور ایران به آن

در سرمقاله این نشریه، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست با ارائه تصویری از وضع موجود محیط زیست در کشور، از رئیس جمهور درخواست کرده است که به پیشنهادات و رهنمودهای این جمعیت توجه نمایند:

برنامه ریزی برای توسعه با توجه به آمایش سرزمین
توجه اساسی به ارتقای کیفیت محیط زیست و منابع طبیعی و دست یابی به کارنامه بهتر در بررسی های آتی
توجه درازمدت به بهبود معیشت و ارتقای سطح زندگی مردم بر اساس معیارهای توسعه پایدار
برنامه ریزی دراز مدت برای جلوگیری از عواقب ناشی از بلایای طبیعی با توجه به روند رو به تشدید تغییرات شدید آب و هوا در جهان و بلا خیز بودن کشورها
اجرای قوانین موجود و مصوب در زمینه حفاظت محیط زیست و توسعه پایدار
بهره برداری از کتب آموزشی و رسانه های جمعی برای کمک به تغییر الگوهای رفتاری مصرف گرا و مخرب محیط زیست
پای بندی به مشارکت مردمی در کلیه مراحل، از تصمیم سازی تا اجراء و ارزیابی برنامه ها با تاکید بر نقش سازمان های غیردولتی
بهره گیری از تجربه کشورهایی که در زمینه توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست روند رو به رشدی داشته اند.
برای اطلاع بیشتر در باره این نشریه یا دریافت نسخه ای از آن، درخواست خود را به پست الکترونیکی زیر ارسال نمایید: wasep_2@hotmail.com

بروشور شماره 2 انجمن حمایت از کودکان روستایی (امید) منتشر شد

انجمن حمایت از کودکان روستایی (امید) برای برخورداری از سطح زندگی مناسب برای رشد جسمی، ذهنی، معنوی، اخلاقی و اجتماعی تلاش می کند (ماده 27 پیمان نامه حقوق کودک). برشور شماره 2 انجمن حمایت از کودکان روستایی گزارشی است از آشنایی بیشتر و لمس مشکلات کودکان محروم روستای صوفیان واقع در بخش صومای برادوست است. در این بروشور، اطلاعاتی در باره بازدید اولیه اعضای انجمن از این روستای محروم است. روستای صوفیان در 83 کیلومتری شمال غربی شهر ارومیه در نزدیکی مرز ایران – ترکیه و در دامنه دشت وسیعی قرار دارد. جاده نه چندان مناسب منتهی به روستا در مسیر آسفالته، شوسه و خاکی است. خانه های روستایی از کل و گل و آجر و سنگ های مخصوص منطقه ساخته شده اند، و پراکندگی آنها نسبت به سایر نقاط روستایی بیشتر است. بعد تقریبی خانوار در روستا برابر 2/8 است، که بیشتر از میانگین کل سایر نقاط روستایی بخش صومای برادوست می باشد. نرخ رشد جمعیت 1/2 درصد و نسبت جنسی جمعیت 89 و پایین از میانگین کل بخش 107 است که می تواند حاکی از مهاجرت گسترده مردان و یا کاهش امید به زندگی در میان آنان باشد. رسوتا فاقد امکانات و تجهیزات آب لوله کشی است و تنها منبع آب آن، چشمه یی واقع در ورودی روستا است که مصارف آبی از جمله شستشوی ظروف و البسه، استحمام، آشامیدن انسان ها و احشام و ... را تامین می کند. در موارد معدودی، چاه آبی در منازل تعبیه شده است. حمل آب چشمه به منازل با ظروف پلاستیکی و اکثرا توسط کودکان صورت می گیرد.... میزان سواد در روستا 6/37 درصد است بدین معنی که از هر 100 نفر ساکن روستا تنها 38 نفر با سواد است و آن هم عموما در سطح ابتدایی و خواندن و نوشتن. این شاخص در میان جمعیت زنان روستا نمود بیشتری دارد. روستا داریا یک مدرسه ابتدایی با حدود 120 دانش آموز دختر و پسر است که 20 نفر از آنان را دختران روستا تشکیل می دهد. به گفته مردم تا دو سال قبل نهضت سوادآموزی در منطقه فعالیت داشته و کلاس های دایر می کرده، که در حال حاضر آن کلاس ها تعطیل هستند...

برای اطلاع بیشتر در باره این انجمن و دریافت برشور آن، با نشانی زیر تماس حاصل فرمایید: ارومیه، خیابان شهید باهنر، نرسیده به چهارراه برق، کانون فرهنگی و اجتماعی بانوان، دفتر انجمن حمایت از کودکان روستایی – تلفن 3850960 و پست الکترونیکی: rchsaorg_2003@yahoo.com

شماره پنجم "سایه رنج"، فصلنامه داخلی موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی منتشر شد.

سایه رنج، فصلنامه داخلی موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی به مدیر مسئولی ریاض الدین طباطبایی و سردبیری انوشه سلاجقه منتشر شد. در سرمقاله این نشریه در باره فقر آمده است که فقر بروز انواع ناهنجاری ها و معضلات اجتماعی است که ناشی از شرایط نامناسب اقتصادی و فرهنگی هر جامعه است. پیشگیری از معضلات اجتماعی از طریق حذف و ترمیم زمینه های ایجاد آسیب و نیز حمایت از افراد آسیب دیده به عنوان عضوی از جامعه از جمله وظایف دولت، سازمان ها، نهادهای حمایتی و آحاد جامعه است.

مطالب نشریه به شرح زیر است:

- گزارش عملکرد موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی در سه ماهه اول سال 1384

- در منزل یکی از مددجویان سرای احسان

- گفت و گو با رییس هیات مدیره موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی (غلامحسین شجاعیان)

- اعضای هیات مدیره انجمن زنان همگام: برای کمک به سرای احسان اولین قدم را برداشتیم

- گزارشی از اولین جشنواره غذا به نفع سرای احسان

- آسیب های اچتماعی و چالش های پیش رو

(سرای احسان، سامانگاه موقت بی خانمان های ناتوان – زیر مجموعه موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی است که در جاده قدیم قم – کهریزک قرار دارد).

نشریه دفتر فصلنامه: تهران، خیابان شریعتی، پایین تر از بهار شیراز، شماره 401، طبقه 4 – واحد 12

تلفن 77537007

نشریه زیر توسط کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان منتشر می گردد ولی از آنجا که همواره اطلاعات مفیدی در باره وضعیت افغانستان منتشر می سازد – که برای برخی از سازمان های غیرودلتی جالب است، عنوان زیر در این مجموعه وارد شده است:

شماره 80 نشریه "بازگشت" متعلق به کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان منتشر شد.

این شماره از نشریه بازگشت به وضعیت زنان در افغانستان می پردازد و اطلاعاتی را در باره حمایت دولت افغانستان از زنان منتشر کرده است (در هشت صفحه).

برای دریافت این نشریه با واحد اطلاع رسانی جمعی کمیساریا تماس حاصل فرمایید (88057201).

در صورتی که مایلید نشریه شما هم در گروه خبری سازمان های غیردولتی معرفی شود، نسخه ای از آن را برای اینجانب ارسال نمایید تا در پست بعدی معرفی گردد (neshat_ngo@yahoo.com).


پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 19:31 توسط سعيد نوري نشاط


يكشنبه، 10 مهر، 1384اخبار زیر از میان اخبار درج شده در روزنامه ها انتخاب شده است و ngonews مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. برای اطلاع بیشتر با خود انجمن مربوطه تماس حاصل فرمایید.

- همشهری – چهارشنبه 6 مهر 1384

رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان، اعلام کرد در صورتی که روسای دانشگاه ها از اجرای قانون تحصیل رایگان معلولان امتناع کنند، از آنان شکایت می کنیم.

علی همت محمودنژاد گفت: متاسفانه دانشگاه های آزاد اسلامی و شبانه از اجرای قانون جامع حقوق معلولان امتناع می کنند. وی افزود: امسال 8 هزار معلول در کنکور دانشگاه ها پذیرفته شدند، اما این افراد برای ثبت نام در دانشگاه ها با مشکل روبرو هستند. به گفته محمودنژاد، با توجه به اینکه در ماده 8 قانون جامع معلولان ایران در خصوص تحصیل رایگان معلولان در دانشگاه ها مطالبی آمده، تمامی دانشگاه ها ملزم به رعایت آن هستند. وی تصریح کرد در این قانون آمده که تمامی معلولان باید در تمامی مقاطع تحصیلی به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند. رییس انجمن حمایت از حقوق معلولان، خاطر نشان کرد: در صورتی که این روند ادامه یابد، از دانشگاه های مذکور شکایت می کنیم. وی یادآور شد که از مسئولان دانشگاه ها می خواهیم که در این راه ما را یاری کنند، زیرا ادامه تحصیل در ارتقای روحیه و سطح فرهنگ معلولان بسیار موثر است.

- همشهری – چهارشنبه 6 مهر 1384

مراکز غیردولتی می تواند در امر سیاستگذاری وزارت بهداشت دخالت کنند.

معاون سلامت وزارت بهداشت، اعلام کرد که نگاه امنیتی به بحث سلامت بسیار ضروری است، زیرا جامعه توسعه نمی یابد مگر این که سلامت به سطح خوبی برسد.

سید موید علویان، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در جلسه دیدار با نمایندگان سازمان های غیردولتی گفت: برای افزایش مشارکت مردم باید نقش سازمان های غیردولتی را بپذیریم و این مراکز می توانند در امر سیاستگذاری ها نیز نقش داشته باشند و شاخص های بهداشتی و درمانی را ارتقاء دهند. وی تصریح کرد: در سال های اخیر، تعداد سازمان های غیردولتی رشد داشته و در حال حاضر 500 سازمان غیردولتی در زمینه بهداشت و درمان فعالیت دارند که این مراکز باید تبدیل به موج شوند و به سمت حل مشکلات جامعه حرکت کنند.

وی خاطر نشان کرد: عملکرد مادی و معنوی آنها باید شفاف باشد تا اعتبارات لازم را جذب کنند. وی افزود: مراکز غیردولتی از کمک های بین المللی هم استفاده کنند، اما به این شرط که خود آنها سیاستگذار و مجری باشند و سازمان های بین المللی مشاور آنها باشند. معاون سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به این که حل معضل اعتیاد تنها به عهده وزارت بهداشت نیست، گفت: عوامل متعددی در شیوع اعتیاد نقش دارد، بنابراین نیازمند همکاری های بیشتری در این زمینه هستیم. وی گفت: حساسیت سازی برای ارتقاء سلامت مهم ترین اقدامی است که سازمان های غیردولتی می توانند انجام دهند.

- جام جم – 7 مهر 1384

مسابقه ترجمه به مناسبت روز گفتگوی تمدن ها

انجمن بیان ایران به مناسبت 30 شهریور ماه روز گفتگوی تمدن ها، مسابقه ترجمه شعر سعدی را بزگرار می کند. این مسابقه در دود مرحله داخلی و بین المللی برگزار می گردد که مرحله اول در داخل ایران و در قالب ترجمه از زبان فارسی، به یکی از زبان های خارجی در تاریخ مزبور بزگرار می گردد. مرحله دوم مسابقه در آینده به صورت بین المللی در کشورهای مختلف صورت می پذیرد و شرکت کنندگان سوژه مورد نظر را به زبان خود ترجمه می نمایند.

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی

در مرحله اول این مسابقه، شرکت کنندگان شعر زیبای سعدی (سه بیت فوق) را که بر سر در سازمان ملل متحد به عنوان نماد و الگوی روابط انسانی درج شده است، به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی ترجمه می کنند. معیار داوری ترجمه ها رعایت امانت در معنا، نزدیکی به قالب نظم، و زیبایی ترجمه می باشد. شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد بوده و علاقه مندان می توانند آثار خود را حداکثر تا پایان مهرماه به پست الکترونیکی infobaian.ir و یا نشانی تهران خیابان استاد نجات اللهی (ویلای سابق)، نبش چهارراه ورشو، مرکز مشارکت های مردمی، صندوق پستی 19، انجمن بیان ایران ارسال دارند. ترجمه های ارسالی باید متعلق به خود شخص بوده و نباید از ترجمه های موجود باشد. در پایان آثار رسیده توسط اساتید هر زبان مورد داوری قرار گرفته و به نفرات برگزیده جوایز ارزنده ای اعطا خواهد شد. همچنین انجمن بیان ایران از تمامی نهادها و ارگان ها دعوت می شود تا در برگزاری این طرح مشارکت کنند. انجمن بیان یک تشکل غیردولتی است که به صورت تخصصی در زمینه زبان فارسی و زبان های خارجی فعالیت می نماید. فعالیت های این انجمن در قالب های آموزشی و پژوهشی در زمینه آموزش زبان و ترجمه می باشد و سعی دارد تا حلقه اتصال مترجمان و زبان دانان بوده و باعث ایجاد ارتباط میان آنها باشد. (تاریخ خبر منتشر شده کمی تعجب برانگیز است، برای اطلاع بیشتر با خود این انجمن تماس حاصل فرمایید).


پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 12:50 توسط سعيد نوري نشاط


پنجشنبه، 31 شهريور، 1384همزمان با شصتمین سال تاسیس سازمان ملل متحد

دانشكدة ‌روابط بين الملل وزارت امور خارجه

با همكاري

کميساریاي عالی امور پناهندگان ملل متحد

صندوق کودکان ملل متحد

سازمان توسعه صنعتي ملل متحد

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم ملل متحد

برنامه جهانی غذا

سازمان جهانی بهداشت

سازمان بين المللی مهاجرت

هماهنگ کننده ملل متحد در ايران

برنامه عمران ملل متحد

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

سازمان خواربار و کشاورزي ملل متحد

هیئت ويژه سازمان ملل در امور افغانستان

سازمان تربيتي،‌علمی و فرهنگی ملل متحد

صندوق جمعیت ملل متحد

چهارمین دورة ‌تخصصي با عنوان

« نظام ملل متحد و فعاليتهاي آن در ايران

را برگزار مينمايد.

مزايا و شرايط دوره:

· استادان دوره از روسا و کارشناسان ارشد و مديران پروژه هاي دفاتر نمايندگي هاي ملل متحد هستند.

· شركت كنندگان در اين دوره از ميان فارغ التحصيلان مقطع كارشناسي و بالاتر پذيرفته مي شوند.

· گواهي نامه پایان دوره به صورت مشترك به امضاي رييس دانشكدة‌ روابط بين الملل و هماهنگ كنندة‌ مقيم ملل متحد در تهران مي رسد.

· جلسات دوره به زبان فارسي برگزار مي شود.

مدت و زمان برگزاري دوره:

جلسات دوره از تاريخ 11 مهرماه تا 25 آبان ماه سال 1384 در روزهاي دوشنبه و چهارشنبه هر هفته (به استثنای روزهای دوم و چهارم آبانماه)از ساعت 8:30 تا 10:30 صبح در دانشكدة‌ روابط بين الملل برگزار مي شود.

هزينه شركت در دوره (در صورت پذيرش):

هزينه شرکت در دوره 800،000 ريال (هشتاد هزار تومان) است که بايستي به حساب 66/1430 بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران بنام دانشکده روابط بين الملل قابل واريز در تمامي شعب بانک ملي پرداخت گردد. (دانشجويان مقاطع تحصيلات تکميلي از پنجاه درصد تخفیف در شهریه برخوردار خواهند بود.)

مدارک لازم براي ثبت نام:

تکميل فرم ثبت نام (قابل دریافت از طريق پايگاه اينترنتي دانشکده و يا با مراجعه حضوري)، مدرک نشان دهنده وضعيت تحصيلي و شغلي و نيز اصل فيش بانکي مورد اشاره در بند قبل.

متقاضيان مي توانند جهت ارسال مدارك و كسب اطلاعات بيشتر حداکثر تا روز 6 مهرماه 1384با گروه آموزشهای تخصصی دانشکده تماس حاصل فرمايند:

آدرس: تهران،‌ خيابان شهيد باهنر (نياوران)،‌ جنب پمپ بنزين، كوچة‌مينا، ‌پلاك 22 کدپستي 19395

تلفن: 1-22802650 ،‌ فاكس: 22802742، پست الكترونيكي: uncourse@sir.ac.ir
پيام‌هاى ديگران ( ایده بدین )
¤ نوشته شده در ساعت 15:41 توسط سعيد نوري نشاط


لینک ها


Iran NGOs Newsامکانات


لوگوي وبلاگ شما

عضو گروه خبری سازمانهای غیردولتی شوید


http://iranngonews.persianblog.com/

--------------------------------------------------------------------------------