Thursday, 23 January 2020
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
 

مقاومت در برابر نقض استقلال / نويد احمدي

گزارش انتخابات بيست و چهارمين دوره انتخابات کانون وکلا


گزارش انتخابات بيست و چهارمين دوره انتخابات کانون وکلا
مقاومت در برابر نقض استقلال
نويد احمدي
۲۱ اسفند ۱۳۸۴

"بسيار عالي بود، انتخابات در کمال صحت و سلامت و به صورتي کاملا دموکراتيک بر گزار شد." اين بخشي از گفته هاي دکتر فريده غيرت، عضو کانون و کلا است که در پاسخ به سئوال ما و در ارزيابي انتخابات بيست و چهارمين دوره کانون وکلا، گفته است.

جمع بسيار زيادي از وكلاي عضو كانون از ساعات اوليه صبح روز پنجشنبه در محل كانون وكلاي دادگستري مركز واقع در ميدان آرژانتين، خيابان زاگرس حضور يافته و مشغول رايزني با دوستان خود بودند. بسياري از وکلا پس از اين رايزني ها و تلفن زدن ها براي يار گيري در انتخابت حاضر شدند و راي دادند. تبليغات بسيار وسيعي هم از سوي کانديداهاي اين دوره از انتخابات صورت گرفته بود و شماري از افراد، در حال توزيع بروشورها و برگه‌هاي تبليغاتي بين وكلاي حاضر در محل بودند در محل بر گزاري انتخابات بروشورها، پلاكارد و بيلبردهاي انجمن آزاد وكلاي دادگستري، جمعيت اسلامي وكلاي دادگستري و گروه وكلاي مدافع حق و قانون [محق] بيش از همه جلب نظر مي کرد.

لازم به ذکر است که کانون و کلاي مرکز حدود 7000 عضو دارد که تنها 30 در صد اين تعداد در انتخابات اين دوره شرکت کردند .

انتخاب عبدالفتاح سلطاني

در اين دوره از انتخابات کانون وکلا که از قدرتمند ترين تشکل هاي صنفي در ايران به حساب مي آيد، در مجموع 75 نفر خود را کانديداي عضويت در هيات مديره کرده بودند که در نهايت 12 نفر به عنوان عضو اصلي و 6 نفر به عنوان عضو علي البدل انتخاب شدند. ‬بهمن كشاورز،‬ گودرز افتخارجهرمي، ‪‬محمد فرض پورماچياني، ‬عبدالفتاح سلطاني، اسماعيل مصباح اسكويي، ‪‬شهرام مدرس گيلاني، علي نجفي توانا، ‬امير حسين آبادي، ‪سيد ابراهيم ثابت قدم، ‬جهانگير مستوفي، ‬رضا تمدن ‪و سيد احمد سعادت در اين انتخابات به عنوان اعضاي اصلي انتخاب شدند. اعضاي علي البدل نيز عبارتند از: شاپور منوچهري، رضا آشوري، ‪توران شهرياري، سيد جمال‌الدين مير سليمي، ‪ ابوالفتح رفيعي‌آشتياني ‪و بهشيد ارفع نيا.

از نکات جالب توجه در اين دوره از انتخابات کانون و کلاي مرکز اين بود که علي رغم گشايش هايي که در رابطه با حقوق زن و تاکيد بر تحقق آن صورت گرفته بود، در اين دوره تنها دو تن، آن هم به عنوان عضو علي البدل انتخاب شدند.

اما انتخابات اين دوره کانون و کلا از ابتدا، يعني از حدود سه هفته قبل با چالش مواجه بود. اين چالش که در روز بر گزاري انتخابات، بر فضا سنگيني مي کرد، عبارت از عدم اعلام اسامي کانديداي تائيد شده از سوي دادگاه انتظامي قضات بود.

وزير وارد مي شود

حاج آقا جمال کريمي راد، سخنگوي قوه قضاييه و وزير دادگستري، دو روز قبل از بر گزاري انتخابات کانون وکلا وقتي اطمينان يافت که داد گاه انتظامي قضات نظر خاصي نسبت به رد صلاحيت هيچ يک از 75 کانديدا ندارد، خود راسا اقدام کرد و ليستي حاوي 61 تن از وکلاي تائيد صلاحيت شده و 14 نفر وکلاي تائيد نشده را به دفتر رئيس هيات مديره کانون و کلاي مرکز فکس کرد.

اين نامه که به گفته اعضاي هيات مديره کانون بدون هيچ امضايي و روي کاغذ معمولي نوشته شده بود، مورد توجه بر گزار کنندگان انتخابات قرار نگرفت، هر چند باعث نگراني و تشويش اذهان اعضاي کانون شد. آنان در واقع اين نامه را علامتي در راستاي حذف استقلال و نيز تحت نفوذ گرفتن کانون از سوي حاکميت تلقي مي کردند.

دموکراتيک و قانونمند

خانم دکتر فريده غيرت، عضو کانون و کلا در خصوص بر گزاري بيست و چهارمين دوره اين انتخابات مي گويد: "اين انتخابات بسيار قانونمند و با دقت بسيار بر گزار شد و هيچ ايرادي نمي توان از بر گزار کنندگان آن در خصوص عايت دموکراسي گرفت."

اين وکيل پايه يک همچنين در خصوص نامه وزير دادگستري بر اين نظر است که: "وزير اصلا در صلاحيت اظهار نظر در اين رابطه نبود. تنها مرجع براي کانون، داد گاه انتظامي قضات است و از آنجا که اين مرجع هيچ اظهار نظري نکرد، بنابر اين تمام کانديدا ها مورد تائيد تلقي مي شوند، چرا که اين روال کار در کانون بوده است."

غيرت همچنين خب داد که: "هيات مديره جديد از روز 17 فروردين 85 بطور رسمي فعاليت خود را آغاز خواهد کرد."

عبدالفتاح سلطاني، وکيل پايه يک و عضو هيات مديره جديد کانون وکلا نيز که تازه چند روز است از زندان و به قيد وثيقه آزاد شده،در خصوص نامه وزير دادگستري مي گويد: "تنها مرجع رسيدگي به تائيد صلاحيت ها داد گاه انتظامي قضات است و لذا نامه ارسالي از سوي وزير فاقد جايگاه قانوني است، و به همين علت از سوي هيات نظارت بر انتخابات و نيز هيات مديره مورد توجه قرار نگرفت."

وي مي افزايد: "اين نامه ابتدا تنها ليستي حاوي اسامي 61 نفر از کانديداهاي تائيد صلاحيت شده و بدون امضا و آرم بود. پس از اعتراض هيات مديره، نامه ديگري از سوي وزير ارسال شد که ليست ارسالي را پيوست اعلام کردند."

سلطاني در ادامه در خصوص اولويت هاي کاري هيات مديره بيست و چهارم گفت: "در کشور گاهي قوانيني تصويب مي شود که بر اساس منافع عمومي نيست و کانون بايد در اين زمينه اعلام نظر کند.همان طوري که در زمينه مسايل بهداشتي تغذيه، جامعه پزشکي اعلام نظر مي کند و هشدار مي دهد، کانون و کلا نيز بايد در زمينه تامين حقوق مردم هشدار هاي لازم را در زمان مقتضي بدهد."

منتخب بيست و چهارمين دوره انتخابات کانون و کلا در ادامه مي افزايد: "کانون بايد در زمينه رشد آگاهي هاي عمومي و اتخاذ تدابير لازم و ارتقاي سطح نقد هاي علمي در جامعه و ارايه مشاوره هاي علمي گام بردارد."

صد در صد آزادانه

وي در پايان در خصوص اينکه رئيس جديد کانون وکلا چه کسي خواهد بود گفت: "البته بايد جلسه تشکيل شود و 12 نفر منتخب براي انتخاب رئيس هيات مديره نظر شان را اعلام کنند، اما با اين و جود به نظر مي رسد دکتر بهمن کشاورز از شانس بيشتري بر خوردار باشد."

محمد علي داد خواه، وکيل پايه يک دادگستري و ديگرعضو کانون وکلا نيز در پاسخ به اين پرسش که انتخابات اين دوره را چگونه ديديد ؟ گفت: "بسيار بسيار عالي بود و به شدت شاخص هاي دموکراسي در آن رعايت شده بود و صد در صد آزادانه بود."

وي البته از ميزان مشارکت وکلا گله مند است و مي گويد: "شرکت حدود دو هزار نفر در انتخابات تشکلي که تنها از سال گذشته تاکنون دو هزار عضو جديد پذيرفته، تاسف آور است."

حفظ کرامت کانون

محمد علي داد خواه در خصوص اينکه کانون چه مسايلي را بايد در اولويت قرار دهد گفت: "هيات مديره جديد ابتدا بايد به فکر حفظ کرامت کانون و بيش از پيش به فکر استقلال کانون باشد و به تحقق کامل اين مساله همت کند."

به هر حال به نظر مي رسد هيات مديره جديد در آينده با چالش هايي از جمله تهديد استقلال کانون مواجه باشند. از نظر بسياري از اعضاء، اين مساله امروز مهمترين چالش کانون، به عنوان قدرتمند ترين تشکل صنفي کشور است.

بر گرفته از روز انلاین